HaberVİDEO

İlk Ulubey Kurultayı

TV52 Kanalında 24.12.2022’de Canlı Yayınlanan ORDU İLİ ULUBEY İLÇESİ MAHALLE VE KÖYLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ DÜNDEN BUGÜNE ULUBEY GECESİ.

ULUBEYLİLER DERNEĞİ AKADEMİSYENLER İLE ULUBEY’İ KONUŞTU

İstanbul Ulubeyliler Derneği Kurultay adını verdiği program ile Ulubey’in dünü, yarınını tartışmaya açarak, tarihi, turistik ve kültürel değerlerinin yanısıra, sosyo-ekonomik durumu konularını akademisyenler eşliğinde ele aldığı bir program düzenledi.

Esenler Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Eyüp Belediye Başkanı Deniz Köken, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı M.Oktay Aksu, ORDEF Başkanı Sabri Çelebi, CHP Ulubey ilçe Başkanı Adnan Güzelordu, İYİ Parti Ulubey İlçe Başkanı Abdullah Kılıç, ÜNSİYAD Başkanı Kemal Yankuncu, Gürgentepe Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Ataç, meclis üyeleri, dernek başkanları ve STK temsilcileri ve Ulubeyliler katıldılar.

Konuşma programı başlamadan önce misafirlere Mısır ekmeği eşliğinde Pancar çorbası ve tatlı ikramı gerçekleştirildi. Program moderatörlüğünü Fatih Özdemir’in gerçekleştirdiği program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Saz Sanatçısı Oktay Kahraman programda sazıyla ve sözüyle renk katarak izleyicileri eğlendirdi.

Ulubeyliler Dernek Başkanı Nuray Andaç, kardeşi Fatma Andaç ve Yönetim kurulu üyeleri gece boyunca programa katılanlara ilk gelişlerinden son ana kadar ilgilenerek memnuniyetle ayrılmalarını sağladılar. Ulubeyliler Dernek Başkanı Nuray Andaç bir açılış konuşması yaparak, “Bu gecede Ulubey’i konuşacağız. Her Yönüyle Ulubeyli akademisyenlerimizle her konuyu ele alacağız. Şimdiden katılanlara ve konuşmacılarımıza teşekkür ediyoruz ,”dedi.

Sırasıyla protokol üyeleri kısa konuşmalar yaparak programa katkı sundular. Tarihçi Yazar Gazi Üniversitesi’nden Prof Dr. Necati Demir, Marmara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Cemalettin Şahin, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Felsefe Bölümü’nden Prof.Dr.Hakan Poyraz, Ulubey ile ilgili yaptıkları konuşmalarıyla geceye damga vurdular.

Gecede Ulubey ve Ordu’nun diğer ilçelerinin de ortak sorunları konuşuldu. 2022 yılı içerisinde Ulubey’de siyanürle maden arama ihalesi ve sürecin durdurulması, doğal güzelliklerin ve ekosistemin korunması ele alındı. Köyden kente göçün gözle görülür şekilde arttığı bir süreç yaşayan Türkiye’de, son yıllarda artan işsizlik, göçmen hareketlerinin fazlalaşması ve suç oranlarının artması nedeniyle ters anlamda bir göç durumu ortaya çıkmıştır. Yoğunluktan bunalan insanlar, nefes alacak dahi yeri kalmayan İstanbul’dan uzaklaşmak için bu göç durumunu tercih etmektedir.

Hepimizin çevresinde İstanbul’un kalabalığından ve karmaşasından sıkılmış bunalmış kendini doğaya ve küçük şehirlere atma isteği olan, memleketlerine dönmek isteyen insanları görebiliriz.Özellikle orta yaş ve üzeri nüfusun daha çok istediği bir durumdur. Kentlere doğru yapılan göçün yıldan yıla artışı, kentlerin mekânsal ve sosyo-ekonomik açıdan kaldıramayacağı bir nüfus yoğunluğuna yol açmıştır. Ekonomik olarak beklentilerini karşılayamayan göçmenler kültürel uyumsuzluk, madde bağımlılığı, dışlanma ve aileden sevdiklerinden uzak kalma durumu büyük sorunlar oluşturmuştur. Tersine göç eden insanlar için çekici faktörler oluşturulması veya oluşturulan çekici faktörlerin daha da artması gerekmektedir. Büyük şehirlerde aradığını bulamayan, bulduğunu tutamayan insanlar için memleketlerinde sadece tarım ve hayvancılık değil; eğitim, sağlık ve büyük sanayi yatırımları gibi çekici faktörler oluşturmak gerekmektedir.

Özellikle son 3 yılda dünya genelinde salgın hastalık, küresel ekonomik kriz, enerji krizi gibi artan kötü olaylar neticesinde büyük kentlerin itici faktörleri devreye girmiş, kırsalın, taşranın çekici gücü artmıştır. İnsanların karmaşadan ve kargaşadan kaçma isteği artmıştır. Minimal hayatın, sakin yaşamın basitliği ve cazibesi iyice ortaya çıkmıştır. Ekonomik durumu işi olanlar şehir merkezlerinden uzaklaşıp, sayfiye yerlere akın etmiştir.

Ulubey ilçemizin nüfusuna kayıtlı kişilerin (-yaklaşık değerler) %22’si Ulubey’de %35’i Ordu’da %27’si İstanbul’da kalan %16’sı başka illerde ve yurtdışında ikamet etmektedir. Ulubey’de yaşayanların yaş ortalaması gün geçtikçe artmaktadır. Ulubeyimizin sadece, emeklilerin veya belli bir yaşın üstünde insanların yaşadığı yer olmasının önüne geçmek; genç nüfusun istihdamının yapılabilmesiyle, sosyo-ekonmik durmunun güçlenmesi, organik turizmin geliştirilmesi, ulaşım, altyapı ve iletişim hizmetlerinin geliştirilmesi, eğitim kurumlarının kalitesinin arttırılması ile mümkün olacaktır.

İlk kurultayımızda, yöremize yapılacak istihdamı arttırıcı, gerçekçi yatırımların nasıl yapılabileceği, yatırımcıların yer seçiminde nelere dikkat ettiği, merkezi ve yerel yönetimlerin master planlar yapma gerekliliği kayda geçirilmiştir.

Related posts
HaberVİDEO

Haber

Fatsa'daki maden arama sahaları yerinde gözlendi

Haber

Ulubeyliler 1 Nisan'ı buruk kutladı

HaberVİDEO

GAZİLER ORDUSU-KIBRIS GAZİSİ NEVZAT YILMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir