ULUBEYLİLER DERNEĞİ KURULUŞ TARİHÇESİ

İstanbul’da yaşayan Ulubeyli hemşehrilerimizden Hasan Kılıç, Levent Aktaş, İlhami Öztürk, Şükrü şengül, Enis güney, Orhan Güney, Namık Kesim, Birol Kılıç ve Ahmet Öztürk arkadaşlarımızın biraraya gelerek İstanbul’da Ulubeylileri temsil edecek bir derneğin kurulması için istişareler yaparak derneğin kuruluş başvurusunu yapmışlardır. 26/09/2000 tarihinde İstanbul Valiliği İl dernekler müdürlüğüne yapılan başvuru ile Ulubeyliler Derneğinin Kuruluşu onaylanmıştır.

Ulubeyliler Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Aşkın Akyazı, Namık Kesim, Levent Aktaş, İlhami Öztürk, Şükrü Şengül, Enis Güney ve Birol Genç olarak tescillenmiştir. Derneğin kuruluşundan sonra ilk genel kurul yapılmış ve dernek başkanlığına kurucu üyelerden İlhami Öztürk ve arkadaşları seçilmiş. İlhami Öztürk, 6 yıl süre ile başkanlığa seçilmiştir. İlhami Öztürk’ten sonra sırasıyla dernek başkanlığına M.Oktay Aksu, Mehmet Berçin, Kenan Aydın, Asım Ses, Özgür Öz değişik dönemlerde başkanlık yaptılar. 15/12/2015 tarihinde yapılan 8. olağan genel kurul seçimleri sonrasında dernek başkanlığına Doç Dr.Ahmet Şükrü Mercan seçilmiş olup; halen dernek başkanlığı devam etmektedir.

Derneğimizin olmazsa olmazları dernek tüzüğündeki mevzuatlar gereğince yardımlaşma, dayanışma, eğitime destek verilmesi ve kültürel faaliyetlerin yoğun olacağı faaliyetler içinde bulunmasıdır.

Derneğimiz kurulduğu ilk yıllarda, iki yıl üst üste eğitime destek olarak, öğrencilere kırtasiye yardımı yapmış ve üniversitede okuyan gençlerimize burs vermiştir.

Her yıl, düzenli yaz etkinlikleri, iftar programları ve yemekli etkinlikler yapılmıştır. 3 yıl üst üste 19 Mayıs gününe denk gelen Ulubey’deki etkinliklerde bulunduk ve 19 Mayıs etkinliklerine otobüsler ile katıldık. Bu gezi esnasında, köy ziyaretleri, Ordu ve Ulubey’deki mülki idare amirlerimizi ziyaretlerimiz ve Canlı TV programlarımız oldu.

Dernek faaliyetlerimizi köy derneklerimizle istişare ederek, -hatta bir dönem Ulubeyliler platformu adı altında- beraberce yaptık. Bunun yanı sıra Eylül aylarında Sakarya Meydan Muharebelerinin başlangıcında yer alan Polatlı’daki Duatepe’ye giderek şehitlerimiz anmak üzere programlar yaptık. İlçemizin tanıtımın yapıldığı fuarlarda standımızda en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık.

Sportif etkinliklere Ulubeyli gençlerimizin katılımı ile turnuvalar yapıldı. Ordusporumuzun deplasmandaki maçlarına küçük organizasyonlar yaparak tribünlerden taraftar desteğimizi sürdürdük.

Ulubey İlçesinin ilçe olduğu 1 Nisan 1958 tarihinin 58. yılında ilk kez 1 Nisan 2016 tarihinde “Ulubey Geçmişine Sahip Çıkıyor” adı altında 2 TV kanalında canlı yayın yapılan mükemmel bir program yapıldı. Derneğimizin her yıl gençleşerek, yapısına yeni üyeler, taze fikirler katıp, projeler üreterek ilerleyeceğine inanıyorum.

İlhami Öztürk

Ulubeyliller Derneği

Kurucu Başkanı